לפרטים והזמנות צרו קשר

שיקולים מעשיים במיקום מחסן גינה

שיקולים מעשיים במיקום מחסן גינה

עומדים בפני קניית מחסן גינה? יש לכם מחסן חדש? בשעה טובה! בודאי כבר חשבתם על מיקום למחסן, אבל רגע לפני שתציבו אותו במקומו, כדאי להקדיש תשומת לב למספר שאלות. אנו מביאים בפניכם את השיקולים שיעשו סדר ויסייעו לכם לבחור מיקום נכון למחסן גינה.

מהם פני השטח?

השאלה הראשונה שעליה כדאי לענות, היא מהם פני השטח באזור שבו מיועד לעמוד מחסן הגינה. עדיף למקם את המחסן באזור שטוח ומפולס, ועל תשתית יציבה ועמידה. מחסן שעומד עקום, עלול לשקוע או להתעוות, ולשרוד פחות שנים. בין הסיבות לכך ניתן למנות דלתות לא מאוזנות, צירים מעוקמים, עומס על שלד המבנה ועוד. בנוסף, מגע קבוע עם פני שטח בוצי או שאינו מנוקז, עלולים לגרום לנזק ורקבון. אם החלטתם למקם את המחסן במרפסת, על גג הבית, על פני משטח מרוצף או על דק עץ, הרי שפני השטח מפולסים והמחסן יעמוד היטב. אם המחסן מיועד לעמוד בחצר, כדאי לבחור אזור שבו פני השטח מישוריים יחסית. לקראת התקנת המחסן ניתן לישר את השטח ובנוסף, מומלץ לצקת רצפת בטון או לבנות מבעוד מועד משטח יציב, למשל מעץ.

אנו נותנים ייעוץ ויכולים לסייע בבחינת פני השטח, וכן מעניקים שירותי בנייה, יציקה והתקנת תשתיות למחסני גינה.

הכנת משטח בטון

קרוב או רחוק מהבית?

על מנת להכריע בשאלת הקרבה לבית, כדאי לברר בעיקר – מה עומד להיות השימוש העיקרי של המחסן? אם תדירות השימוש בו גבוהה ויומיומית, יתכן שכדאי לשקול אחסון קרוב לבית. אם הוא נועד לאכסון חומרים רעילים כחומרי הדברה, שמנים או צבע, כדאי לשקול להציבו במקום מרוחק מהבית, וכמובן להקפיד על אמצעי בטיחות נוספים. שאלת הקרבה לבית היא גם עניין של נוחות – האם תצטרכו לסחוב כסאות גן מרחק רב? האם הוא קרוב לגינה, כך שתוכלו לשלוף בקלות כלי עבודה וגינון? ואולי המחסן עומד לשמש כחדר עבודה, קליניקה או חדר לאימוני התופים של הילדים? במקרים כאלו, יתכן שהמרחק יעשה טוב – יאפשר שקט וריכוז למי שעובד, אינטימיות ופרטיות הנדרשות לצרכי טיפול, וכמובן – ישמור לכם על עור התוף במקרה של תיפופים נמרצים.

מחסן מתכת לגינה

נסתר או גלוי?

מחסני הגינה של היום הם ברובם בעלי מראה נעים לעין, ועשויים להוסיף למראה החצר והבית. עם זאת, יש המעדיפים לאחסן ציוד במקום נסתר מהעין. במקרה כזה, תוכלו לבחור במיקום בחצר האחורית או תחת סככה. מרבית המחסנים עמידים בתנאי אקלים שונים, ומצופים בציפוי המגן עליהם מפגעי מזג האוויר. עם זאת, הצללה עשויה לשמור על החיפוי החיצוני, לשמור על פנים המחסן קריר יותר בימות הקיץ החמים ולהאריך את משך חיי המחסן. אפשרות אחרת מלבד סככה היא להציב את המחסן כך שיחסה תחת עץ גדול או לשתול סביבו צמחיה שתצל על דפנותיו. מחסן שממוקם תחת עץ או בתוך צמחיה הוא גם בעל מראה פסטורלי יותר, משתלב במראה החצר ואינו בולט מאוד, למי שהדבר חשוב לו. שימו לב שהמחסן אינו מוצב בקרבת עץ ששורשיו בולטים, כדוגמת פיקוס. עץ שכזה, עלול ל"הרים" את פני השטח או ליצור מכשול בכניסה למחסן.

מחסן עץ

 

נגישות לרכב ונגישות בכלל

במקרים מסוימים, מיקום מחסן גינה צריך לקחת בחשבון גם אפשרות נוחה להגעה עד אליו עם רכב. מחסן גינה גדול שבו אתם מתכוונים לאפסן ציוד רב וכבד, כדוגמת גלשן, סירה, טרקטורון או עגלה נגררת, מצריך נגישות נוחה. גם אם אין אפשרות או צורך להגיע עד למחסן עם רכב, עדיין כדאי לחשוב על דרכי גישה נוחות למחסן – שביל, כמה אבני ריצוף או פשוט פתח פנוי.

מיקום הפתחים

בעת הצבת מחסן גינה, כדאי לחשוב גם על מיקום הפתחים, כך שיהיה נוח ויעיל. מחסן המשמש כמשרד או קליניקה, שבו תשהו זמן רב, כדאי למקם כך שיוכל לחדור אליו אור רב. בארץ מרבית האור חודר דרך פתחים הפונים לדרום. אם תרצו דווקא מחסן מוצל ופחות אור, דאגו להציב את המחסן במפנה צפוני. חלונות ודלתות הפונים למזרח יחדירו אור רב ובוהק בשעות הבוקר, ופתחים הפונים מערבה יכניסו אור בשעות הצהריים.

ענייני רישוי וקרבה לחצרות שכנים

לפני הצבת מחסן גינה בחצר, כדאי לברר שתי סוגיות חוקיות:

א. האם עליכם להשיג היתר בנייה? בחלק מן הרשויות המקומיות בישראל נדרש היתר שכזה לשם העמדת מחסן בחצר הבית. החוק מגדיר תנאים מסוימים למחסן שאינו מצריך היתר בנייה, ובהם האפשרות לפרקו, החומר ממנו הוא עשוי, גודל וגובה. למידע נוסף בנושא, אנו מזמינים אתכם לקריאת המאמר אודות נוספת בנושא, אנו מזמינים אתכם למאמר – מחסן גינה – האם מחסן צריך היתרי בניה?

ב. האם ישנה הגבלה של הרשות המקומית על מיקום המחסן? יכול להיות שהמיקום המועדף עליכם הוא בקצה החצר, בחניה או בצמוד למגרש של השכנים, אבל תקנות הרישוי אינן מאפשרות כל מיקום. לפני בחירת המיקום, בדקו את התקנות ברשות המקומית אליה אתם משתייכים. ישנן רשויות שמתירות למשל הצבת מחסן צמוד לגבול מגרש צדדי או אחורי (אך לא מעבר לקו הבניין הקדמי). הגבלות נוספות לדוגמא הן על שימוש במחסן גינה – לאחסנה בלבד; על גובהו – 2 מטרים לכל היותר; שטחו – עד 6 מטרים רבועים; מבנהו – מרובע; וניקוזו – אל הגינה שבה הוצב, ולא אל גינת השכנים.

כפי שהראינו, קיימים שיקולים רבים בבחירת מיקום למחסן גינה. אם אתם עדיין מתלבטים, או רוצים לוודא שהחלטתם נכונה, נשמח לייעץ ולהציע מיקום נכון למחסן גינה, בהתאם לתנאים הייחודיים של החצר או הנכס שלכם.

תתחדשו!