לפרטים והזמנות צרו קשר

הדברת מזיקים במחסן הביתי

הדברת מזיקים במחסן הביתי

אחת הסיבות בגללה בוודאי קניתם מחסן, היא כדי שתוכלו לישון בשקט, בשעה שציוד וחפצים שונים שאינם בשימוש יומיומי נמצאים במקום מוגן ומסודר. המחסן, שמיקמתם על הגג, במרפסת או בחצר, הוא בעצם שלוחה נוספת של הבית. מאוחסנים בו פריטים שאתם רוצים להמשיך וליהנות מהם, ולכן אתם רוצים לשמור עליהם במצב טוב וראוי לשימוש.

כתבנו לא מעט על אופן אריזה וסידור מחסן בצורה שיכולה לסייע לנו לחזור ולהשתמש בחפצים שלנו בצורה יעילה וזריזה, אבל גם אחרי שסידרנו את המחסן בצורה מוצלחת, חשוב לזכור כי לעלינו להיזהר לא רק מאבק או מבלגן אלא גם מאויבים אחרים. עלולים להיות בעלי חיים שיחמדו את החפצים שלנו, או את המחסן שלנו כמקום מגורים, והלא הם – המזיקים! ג'וקים וחרקים שונים, מכרסמים כמו חולדות ועכברים, יונקים בינוניים כמו קיפודים, חתולים, נחשים, וכן גם יונים – כל אלה עשויים להמשך לחום, לחושך ולשקט של המחסן, ותוך כדי הביקור גם לכרסם, ללכלך, לשרוט ולהרוס את הציוד היקר שלנו.


אמצעי מניעה

יש מה לעשות וחשוב להתמודד איתם ועם הנזקים שהם גורמים. הדבר החשוב הוא להקדים תרופה למכה ולבצע מספר פעולות מנע פשוטות שניתן לעשות לבד, כדי להקטין למינימום היתכנות של הגעת והתבססות מזיקים שונים. אם אתם מתכננים להשתמש במחסן שלכם לאחסון מזון, כמו שתיארנו במאמר אחסון מזון במחסן, אנחנו ממליצים לכם לשים דגש מיוחד על הסעיפים הבאים.

ניקיון: הדבר הראשון והבסיסי ביותר הוא ניקיון. כדאי לוודא שאין דברים שעלולים למשוך תשומת לב של מזיקים הן במחסן והן בסביבתו. מזון הוא הדבר העיקרי שבעלי חיים מחפשים, ולכן מחסן נקי משאריות מזון, ריחות חזקים, מסודר, מאורגן ומאוורר יהיה פחות אטרקטיבי עבור המזיקים. בנוסף, במחסן נקי קל לשים לב ולזהות בצורה מיידית עקבות של חיות, אי סדר, שאריות כרסום ועוד ולטפל בהם באופן מיידי.

אטימה: יש לעבור ולבדוק היטב את פנים המחסן, כדי לאתר סדקים ופתחים שונים, לשים לב לחיבורי הגג, הדלת והחלונות (אם יש) ולראות שהם שלמים ומחוזקים. כדי לוודא בצורה טובה את אטימות המחסן, יש לעשות גם סיבוב חיצוני, לשים לב אם יש מחילות שדרכן מכרסמים יכולים לחדור. אם נמצא חורים נאטום אותם עם רשת צפופה, דבק סיליקון או כל אמצעי אחר שיכול למנוע פיזית כניסה של מזיקים.

טיפול בעשבייה: עשבים גבוהים יכולים לשמש מקום מסתור למגוון מזיקים, הקפידו אם כן, שסביבת המחסן תהיה נקייה וחשופה מעשבים. בנוסף שימו לב אם יש ענפי עץ ארוכים שמגיעים למחסן ויכולים גם הם לשמש "גשרי מעבר" למכרסמים ועופות, מהטבע אל תוך המחסן.

גרוטאות: ערימות של גרוטאות, ריהוט ישן, ברזלים מיותרים, גזם, שאריות זבל ועוד, מושכים חרקים ומספקים מקום מסתור למכרסמים ונחשים. דאגו לפנות ולנקות ערימות מיותרות, במיוחד מאזור המחסן. גם לכם יהיה נעים יותר.

מים: מים הם מקור חיים והם מושכים בעלי חיים לבוא ולשתות, ובנוסף יכולים לשמש גם כבית גידול, בעיקר עבור יתושים. בדקו כי בסביבת המחסן אין ברזים מטפטפים או נזילות, חביות ודליים בהם יכולים להיאגר ולעמוד מים, שלוליות גדולות שאינן מתייבשות ועוד. סביבה יבשה היא סביבה בטוחה יותר.

טיפול שוטף: לאחר שהקדמתם ועשיתם את כל הפעולות הנדרשות, כדאי להמשיך ולהיות ערניים לכל סימן של חדירת מזיקים. שימו לב ללכלוך חדש שהופיע ולא היה לפני כן שיספר על כניסה ויציאה של מזיקים. חתיכות קטנות של נייר או קרטון יכולות להעיד על כרסום. ענפים דקים ואו חומרים רכים יכולים לסמן כי ציפור כלשהיא בחרה לקנן במחסן, וכמובן שאריות של גללי בעלי חיים המעידים יותר מכל על הפעילות המתרחשת במחסן מאחורי גבכם.


כשצריך הדברה

אם פעולות המנע לא עזרו וזיהיתם חדירה של מזיקים למחסן, חשוב להצליח לזהות את המזיק לפי הסימנים שהזכרנו קודם או באמצעות מעקב, ולהתאים את ההדברה למזיק. אין טעם לבזבז כסף, זמן ואנרגיה על הדברה לא נכונה, שיכולה גם לסכן אתכם.

יש הדברה שניתן לבצע בצורה עצמאית, בעזרת חומרים שניתן לקנות בכל חנות לציוד בית וגן.

ריסוס: נזהה את המזיק – נמלים, תיקנים, עש, ונתאים את סוג ההדברה:

נמלים – הדברה יעילה של נמלים היא הדברת הקן. השקיעו מעט זמן כדי לגלות לאן הולכות הנמלים ואתרו את פתח הכניסה לקן. רססו את הפתח ואחר כך אטמו אותו היטב בסיליקון.

מקקים – הגו'ק הגדול המעופף שכולנו סולדים ממנו מתגורר בביוב. כאשר זיהיתם כי הוא האורח הלא רצוי, מצאו את פתחי הביוב בסביבת המחסן ורססו את חומר ההדברה לתוכם.

עש – אם זיהיתם פגיעה של עש, יש לאורר ולנקות היטב את האזור, ולאחר מכן ניתן לרסס בחומר נגד מעופפים בארונות, מדפים, קופסאות ועל התקרות.

מלכודות: מיועדות למכרסמים קטנים, כגון עכברים וחולדות. יש כיום בשוק מגוון גדול של מלכודות קפיץ, חלקן הומאניות ואינן פוגעות בבעל החיים שנלכד בהן. יש להתאים את גודל המלכודת לגודל החיה שרוצים ללכוד. ניתן עדיין למצוא מלכודות דבק, שיעילות יותר נגד עכברים אך פחות נגד חולדות, אך בשל היותן אכזריות במיוחד מתנהל דיון באפשרות לאסור את השימוש בהן.

חשוב מאד לקרוא היטב את ההוראות על כל חומר הדברה או מלכודת שאתם בוחרים להשתמש בהם, להזהיר ואף לסמן את האזור אותו הדברתם ולהשתדל לא לשהות בו או בקרבתו במשך מספר שעות או ימים, תלוי בחומר ההדברה. במקרה ואתם מאחסנים מזון במחסן, יש לשים לב שבעתיים לסוג ההדברה אותו מבצעים.


מזיקים מיוחדים

ישנם מספר מזיקים הדורשים התייחסות מיוחדת.

יונים – ראשית, חפשו היטב אם והיכן החלה היונה לבנות קן ופרקו אותו – אל תניחו לה להטיל ביצים ולקנן. על אדני חלונות או בכל מקום בו יונים יכולות לשבת ולנוח, ועל הדרך ללכלך בלשלשת או להביא טפילים, שימו דוקרנים מסיליקון שלא יאפשרו להן לנחות ולשבת בנוח. פתרון זול נוסף – אפשר לקנות מספר נחשי פלסטיק ולפזר אותם במקומות אסטרטגיים והם כבר יפחידו את היונים.

נחשים – נחשים נמשכים לחושך, לפרטיות ולהגנה שמחסנים מספקים. אם מצאתם נחש, סגרו היטב את המקום בו ראיתם אותו וקראו ללוכד נחשים מקצועי. אל תנסו להרוג או לגרש נחש לבד, זה עלול להיות מסוכן ביותר.

מחסנים מודרניים היום הם אטומים, עמידים וחזקים, ומגנים על הרכוש שלכם הן מפגעי מזג אויר ולכלוך והן מפני מזיקים. גם אם המחסן שלכם מעולה, חשוב להיות ערניים, לטפל במחסן ובתכולתו באופן שוטף, ולשים לב לכל שינוי או אפשרות של חדירת מזיקים שונים.