לפרטים והזמנות צרו קשר

איך להילחם בלחות במחסן שלכם

איך להילחם בלחות במחסן שלכם

כששאולים אותם על מזג האוויר, אמירה נפוצה אצל הרבה ישראלים היא שהבעיה היא לא החום או הקור – הבעיה היא הלחות . לחות יכולה להיות דבר בלתי נסבל ואף מזיק אם לא יודעים להתמודד איתה נכון – והדבר נכון לא רק לבני האדם, אלא גם לחפצים.

הלחות יכולה לפגוע בכל מקום ובכל דבר – אפילו במוצרים המאוחסנים במחסן הפרטי שלכם. בוודאי שמתם לב יותר מפעם אחת כי בימים החמים מאד ואף באלה הקרים מאד, ברגע שפתחתם את דלת המחסן שלכם, הגיח אליכם גל של אויר לח ולא סימפטי. אם בזה היתה נגמרת הבעיה אז זה היה בסדר. הבעיה היותר גדולה היא שהלחות יכולה להזיק מאד לרהיטים, לקרטונים ולשאר הדברים המאוחסנים אצלכם במחסן. הלחות יוצרת עובש שמצטבר על ופוגע בפריטים המאוחסנים שלכם – זה לא נעים ולא בריא. למרבה המזל, בעיה זו פתירה וניתן באמצעים יחסית פשוטים להילחם בלחות הקיימת אצלכם במחסן ואף לנצח אותה.

חשוב לדעת שברוב המחסנים החדשים, בין אם הם מעץ, פלסטיק או מתכת, לרוב אין בעיה של לחות, או שהיא קטנה יותר. אופן היצור של החומרים מהם מורכבים המחסנים ושיטת ההרכבה שלהם מצמצמים מאוד את בעיית הלחות. אם יש לכם מחסן שאיננו חדש, או אם נתקלתם בלחות במחסן החדש שלכם, קיבצנו כאן מספר אפשרויות שיכולות להקל על הבעיה ולתת לכם פתרון:

אוורור: הפעולה הפשוטה ביותר אותה ניתן לעשות היא לאוורר ככל שניתן את המחסן. פעולת האוורור מונעת את הצטברות הלחות ולא מאפשרת לעובש להיווצר ולהצטבר. לכן, אם באפשרותכם לאוורר את המחסן – על ידי פתיחת חלון גדול או דלת הכניסה, בניית פתחי אוורור וכדומה – יש סיכוי טוב שמנעתם את הנזקים העלולים להיווצר.

מאוורר: התקנתו של מאוורר מתאים (ונטה) במחסן יכולה לפתור את הבעיה לחלוטין. יש לקחת בחשבון שלפני רכישת המאוורר, עליכם לתת לחברה ממנה אתם רוכשים אותו את הגודל המדויק של המחסן – גובה, עומק ורוחב בנוסף למיקום המחסן (בחצר, מקורה, במרפסת וכו') על מנת שאיש המקצוע יוכל להתאים לכם את גודל המאוורר הנדרש.

כיום יש ונטות שקטות, שאינן מרעישות, עם תריס אל-חזור או רשת הגנה בצד החיצוני, כך שניתן להיות שקטים שלא יכנסו אף חרקים או מזיקים וכי רעש ההפעלה לא יפריע את מנוחתכם. בכל מקרה, עליכם לדעת כי רצוי מאד שאת ההתקנה יבצע איש מקצוע מוסמך. אמנם ישנן עלויות הכרוכות בכך, אך זוהי הדרך הבטוחה יותר עבורכם מאחר ויש חשמל הכרוך בכך, על כל המשתמע מכך. אם צריכת החשמל מפריעה או מהווה בעיה, ניתן לחבר לוונטה טיימר – כך היא תעבוד רק בשעות ובזמנים שאתם חפצים בהם. גם אוורור מועט עדיף על חוסר אוורור כלל.

סיליקה ג'ל: זהו חומר לא רעיל, שעל אף שמו אינו ג'ל אלא עשוי גרגירים קשיחים שצבעם בדרך כלל שקוף. הסיליקה ג'ל מופץ בעיקר בשקיות קטנות. אם אינכם יודעים על איזה חומר מדובר, דעו כי חומר זה ניתן למצוא בדרך כלל בתוך קופסאות נעליים חדשות, בגדים המגיעים באריזה מחו"ל, או כל פריט אחר שלא מומלץ כי יספוג לחות במהלך התקופה שהוא ארוז.

את הסיליקה ג'ל אפשר לרכוש גם בחבילות גרגירים שאינם שקופים אלא בצבעים אחרים (בדרך כלל כחול). היתרון בצבעים אלה, שהם משנים את צבעם בהתאם לאחוז הלחות שהם ספגו וכך ניתן לדעת מתי יש להחליף את החומר או לרענן אותו – ניתן ליבש את הסיליקה ג'ל בקלות על ידי הוצאתה לשמש לכמה שעות. את חבילות הסיליקה ג'ל ניתן לפזר במספר מקומות שונים ברחבי המחסן וכך להגדיל את אחוז ספיגת.

מכשיר ייבוש אויר וספיחת לחות: ישנם מספר מכשירים שיכולים לספוח אליהם את המים הנמצאים באויר ובכך לייבש את הלחות. אופן הספיחה יכול להתבצע בשני אופנים:

  • על ידי ייבוש כימי שאינו דורש חשמל: ייבוש זה נעשה באמצעות חומר מיוחד בעל זיקה גבוהה למים אשר סופח את הלחות. מכשירים אלה יכולים להוריד את הלחות באוויר, לרוב, בכל גודל של מחסן. אם היצרן מגביל את היעילות עד לנפח מסוים של מחסן, ניתן תמיד להוסיף מכשירים נוספים במידת הצורך. יש לקחת בחשבון כי המכשיר יכול לספוח לחות  בכל טמפרטורה המגיעה עד 25 מעלות.
  • על ידי ייבוש באמצעות מכשירי עיבוי מים שפועלים באמצעות חשמל.  למכשירים אלה צריכת חשמל נמוכה מאד, דבר המאפשר להפעיל אותם במשך זמן רב וללא חשש. גם מכשירים אלה מתאימים לרוב הגדלים הסטנדרטים של המחסנים, ובמידה והמחסן גדול מאד, ניתן לצרף מספר מכשירים. בניגוד למכשירים הסופחים את הלחות על ידי ייבוש כימי, אלה אינם מוגבלים לטמפרטורה מסוימת והם עושים את אותה העבודה גם בטמפרטורות גבוהות מאד.

פתרונות ביתיים: קיימים היום בשוק מספר חומרים סופגי לחות שיכולים לעשות את העבודה של המוצרים היעודיים. המוכרים והנפוצים בהם הם מלח בישול וחול חתולים (בגרסת הגבישים שלו). שניהם סופחי לחות חזקים ויעזרו להוריד את הלחות במחסן קטן,

ברוב הפעמים, הפריטים אותם נשמור במחסן אינם בשימוש תמידי. לעיתים נאחסן שם את הסרוויסים של פסח, ספרים ועיתונים שונים, בגדי החורף או הקיץ, כלי עבודה ואופניים. חלק גדול מפריטים אלה עלול להיפגע ולהינזק כתוצאה מהלחות. אם נתקלתם בסימנים ראשונים של לחות, טפלו בנושא בהקדם. המשימה איננה מסובכת או אורכת זמן ותוצאותיה מהירות וחשובות.